Případová studie: Využití filamentů Flexfill TPU a ABS Extrafill ve firmě Rotorama

„Vytištěný rám nám dává jasnější představu o tom, jak bude vypadat. Je to vše jasnější a uchopitelnější než na modelu v počítači. Hlavní výhoda 3D tisku je levná výroba jednotek kusů. Díly, které tiskneme, se velmi často mění. Protože si vše tiskneme sami, můžeme mít potřebný díl v ruce již za pár hodin.“ říká Jiří Fiedler, konstruktér firmy Rotorama.

Společnost Rotorama se zabývá výrobou FPV závodních dronů. Jedná se o dron velikosti cca 25 cm, vážící kolem 500 g a létá rychlostí až 160 km v hodině. 3D tisk se využívá pro tvorbu doplňků jako jsou držáky kamery, držáky antény nebo ploutve. Některé drony mají tištěné chrániče vrtulí nebo i celou boudu.

Flexfill_TPU_98A_Signal_Red_Rotorama_Spectre98A.jpg

Fillamentum, výrobce vysoce kvalitních filamentů, je dodavatelem řešení s důrazem na vysoké užitné vlastnosti, které předurčují použití v oblasti profesionálního tisku. Zaměstnanci společnosti Rotorama při 3D tisku využívají nejčastěji flexibilní materiály jako jsou Flexfill TPU. Každá tvrdost, tedy Shore 92A a 98A, se využívá na něco trochu jiného. Flexfill TPU je vysoce flexibilní, elastický materiál s výbornými mechanickými vlastnostmi. Je vysoce odolný a má skvělou přilnavost mezi vrstvami.

Další nedílnou součástí dronu jsou rámy, které si Rotorama navrhuje sama a posléze i sama tiskne. Při výrobě se nejdříve prototypy vytisknou z materiálu ABS od Fillamentum a následně vyřežou z karbonu, který je dražší a náročnější na výrobu „Vytištěný rám nám dává jasnější představu o tom, jak bude vypadat. Je to vše jasnější a uchopitelnější než na modelu v počítači.,“ říká zástupce společnosti Jiří Fiedler. Materiál ABS je ideální pro výrobu prvních funkčních vzorků před sériovou výrobou. Disponuje skvělými mechanickými vlastnostmi, je dobře tisknutelný i při náročných detailech.


Vytištěný model rámu je osazen dalšími komponenty a jde poté k testování. Pokud je model v pořádku a splňuje požadavky, vyřeže se několik prototypů z karbonu, na kterých jsou dále odzkoušeny další vlastnosti, především odolnost. K rámům se standardně tisknou 1-2 univerzální držáky. Zbytek si zákazníci mohou vytisknout sami nebo na vyžádání.

ABS_Extrafill_Traffic_Black_Rotorama_Wasp_Prototyp.jpg

3D tisk Rotorama využívá hlavně z důvodu pružnosti výroby a rychlosti prototypování. Obvykle jsou od každého dílu vytisknuty jednotky až desítky kusů. Komponenty, které se používají na drony, se tvarově často liší. Každá anténa a kamera má jiný tvar a každý pilot požaduje i jiný úhel naklonění kamery. Díky 3D tisku je každý díl navržen přesně pro potřebu firmy nebo potřebu jejich zákazníků. Ti si pak mohou vybrat z řady modelů ten, který splňuje jejich potřebu.

Více o společnosti Rotorama:

https://rotorama.cz/

https://facebook.com/rotorama.eu/

https://instagram.com/rotorama/

Video ze závodu FPV závodních dronů v Plzni:

https://www.youtube.com/watch?v=xFZpwNDPFcc

Modely jsou dostupné na thingiverse

https://www.thingiverse.com/rotorama