PŘÍPADOVÁ STUDIE:

Využití materiálů CPE HG100, ASA Extrafill a Flexfill TPU 98A ve společnosti KES

Společnost KES - kabelové a elektrické systémy spol. s r.o. byla založena v roce 1992 se sídlem ve Vratimově u Ostravy. Na výrobní ploše cca 10.200 m² společnost produkuje přes 1400 druhů kabelových svazků pro automobilový a elektrotechnický průmysl. Firemní výrobky jsou součástí úspěšných automobilových značek, např. Audi, Bentley, BMW, DAF, Daimler, Ferrari, Ford, Lamborghini, Land Rover, MAN, Nissan, Opel, Rolls-Royce, Seat, Škoda, Volvo, VW a dalších.

Filamenty Fillamentum společnost používá na 3D tisk testovacích modulů nebo přípravků pro potisk konektorů. Kontruktér, pan inženýr Jošek, nám zodpověděl několik otázek a vysvětlil, k čemu přesně tuto technologii ve firmě využívá.

Proč jste daný díl vytiskl na 3D tiskárně, jaký byl hlavní důvod?

U všech dílů (prototypů i funkčních kusů) se jedná především o finanční úsporu. Nemáme vlastní obráběcí stroje a navržené díly si necháváme vyrábět externě – to přináší i časovou prodlevu. Funkční díly jdou co nejdříve do výrobního procesu, pokud jde o prototyp, na vytisknutém dílu si ověříme funkčnost a následně zadáme externí výrobu např. z nerezové oceli.

Na co se vytištěné díly používají?

Přípravek pro bandáž vodičů textilní páskou

Přípravek slouží ke strojovému zabandážovaní vodičů v přesné vzdálenosti od konektoru. Přípravek na fotce je určen pro celkem 3 bandáže v různých vzdálenostech. Posuv na lineárním vedení je fixován pneumatickými válečky. Založení konektoru a posuv se provádí ručně. Stroj dodala firma Kabatec, přípravek je naše konstrukce.

Pro tisk přípravků používá firma materiály CPE HG100 a ASA Extrafill.

Pro tisk přípravků používá firma materiály CPE HG100 a ASA Extrafill.

přípravek pro bandáž vodičů textilní páskou_02.jpg
 

Přípravek pro potisk konektoru

Tento přípravek je vytištěn z CPE HG100, Black Soul

Tento přípravek je vytištěn z CPE HG100, Black Soul

Inkoustovým tiskem tiskneme na konektor informace dle požadavku zákazníka – např. číslo svazku, revize, datum a čas výroby. Pracovnice vloží konektor do zakladače, dojde k zaaretování konektoru pneumatickými válečky a spustí se tisk. Tisková hlava je poháněna pneumaticky a je uchycena k lineárnímu vedení. 3D tiskem jsou vyrobeny zakladač konektoru, konstrukce pro pojezd tiskové hlavy a kryty elektroniky.

 

Chránič nástrojů

Tyto nástroje se používají na lisování kontaktů na vodiče, ať na ručních nebo automatických lisech firmy Komax. Hlavní funkce tištěných dílů je, že zabraňují narážení lisovací hlavy do kovadlinky při skladování a manipulaci, a zároveň chrání obsluhu před poraněním prstů při přenášení nástroje ze skladu na pracoviště (hrozilo skřípnutí prstů mezi lisovací hlavu a kovadlinku). Dodatečná funkce je označení stavu nástroje.

Použití Flexfillu TPU 98A v praxi. Použité odstíny jsou Luminous Green a Signal Yellow.

Použití Flexfillu TPU 98A v praxi. Použité odstíny jsou Luminous Green a Signal Yellow.

chránič nástrojů.jpg
 

Testovací modul

Testovací moduly slouží ke kontrole kvality a funkčnosti svazku (elektrický test, test těsnosti, detekce aretace, zkouška vytlačováním kontaktu z konektoru – tzv. push-back test – kdy kontakt musí vydržet určitou sílu vytlačování), případně v něm dochází k úkonům, které jsou součástí montáže (např. zavírání aretací konektorů, označení OK kusu apod.).  Celý svazek se testuje na desce, na které je namontováno několik modulů. Každý modul je určen pro nějaký typ konektoru nebo vykonává určitou funkci. Modul na fotce je určen pro push-back test. Po vložení konektoru do modulu dojde k zaaretování pneumatickými válečky. Vytlačovací jehly (push-back probes) pneumaticky přijedou a pokud dojde k sepnutí jehel, výsledek je OK. Po testu celého svazku jsou komponenty uvolněny – odaretovány.

Testovací moduly se tisknou z filamentů ASA Extrafill Natural (nalevo) nebo Traffic White (napravo).

Testovací moduly se tisknou z filamentů ASA Extrafill Natural (nalevo) nebo Traffic White (napravo).

testovací modul_02.jpg
 

Jak se Vám tisklo z našich materiálů? Z jakých materiálů tisknete?

Tiskneme z CPE HG100 (Black Soul a Ghost White), ASA Extrafill (Natural a Traffic White), Flexfill TPU 98A (Luminous Green, Signal Yellow a Signal Red) a HIPS (Natural).

Velkou pomocí jsou návody pro tisk jednotlivých materiálů. Testování nových materiálů jde hned snáz. Struna nikdy nebyla ohnutá nebo zalomená, konec struny se z cívky vždy bez problému vyháknul (ale pro jistotu ho co nejvíce zkracujeme). Materiál CPE i Flexfill má výbornou soudržnost mezi vrstvami, Flexfill velmi dobře drží na podložce, CPE je výborný pro „bridging“. K materiálům ASA a HIPS si člověk musí najít cestu. Jakmile vyladí proces tisku, tisknou se skvěle. Máme skleněnou podložku, pro nízké teploty používáme 3Dlac a pro vysoké Dimafix.


Co Vás nejvíce baví na značce Fillamentum? Proč jste si vybral naše filamenty?

Rád sleduji případové studie na webových stránkách. Je to dobrá inspirace, jak využít 3D tisk i jednotlivé materiály. Například článek o pneumatickém šroubováku – jakmile bude prostor k tisku, určitě zkusíme pneumotor vytisknout. Protože naše 3D tiskárna vyžaduje průměr filamentu 2,85 mm, máme výběr výrobců omezený. Fillamentum má širokou nabídku materiálů a barev i v méně rozšířeném půměru 2,85 mm. Dalšími kritérii byly cena a dostupnost.

 

Více o materiálech Fillamentum a Fillamentum Industrial naleznete zde.