Fremach logo.png

Případová studie: Využití CPE HG100 a PLA Extrafill

3D tisk našel své uplatnění v belgické nadnárodní společnosti Fremach, která je dodavatelem komplexních plastových součástek pro automobilový průmysl.  S více než 1500 zaměstnanci po celém světě zahrnuje do svého portfolia obchodní partnery jako jsou Audi, BMW, Mercedes-Benz, VW, Volvo a taktéž Panasonic či Continental.

"Výhody 3D tisku jsou zřejmé a pro naši firmu mají čím dál větší význam. Obzvláště v případě automobilového průmyslu, kdy je nutné na požadavky zákazníka reagovat velmi pružně." říká procesní inženýrka firmy Fremach, Miroslava Přibylová.

1)        PROTOTYPOVÁNÍ S CPE HG100

Obr. 1 Šablona pro kontrolu laserovaného produktu se používá před tím, než se vyrobí z kovu

Obr. 1 Šablona pro kontrolu laserovaného produktu se používá před tím, než se vyrobí z kovu

Pro společnost Fremach je důležité před sériovou výrobou vyzkoušet funkčnost lakovacích a laserových přípravků. Lakovací přípravky se používají pro usazení dílů před samotným lakováním tak, aby některé části dílů byly skryty a nedošlo k jejich přelakování (funkční části nebo části, které jsou pak po vylaserování symbolu prosvětlovány).

Během prototypování jsou díly vystaveny po několik hodin až cca 80 °C a aby se přípravky úplně nedeformovaly je použit filament CPE HG100. Také je nutné, aby díly na lakovacích přípravcích dobře držely a při lakování nespadly. A právě díky 3D tisku mohou konstruktéři odhalit nedostatky ještě před tím, než se začne vyrábět forma pro sériovou výrobu zmíněných přípravků.

Velikou výhodou tohoto procesu je finanční a časová úspora. Náklady na opravy forem jsou vysoké, časově náročné a mnohdy ve spojení s tvorbou bezpečnostních zásob. Další z mnoha výhod 3D tisku je, že se v průběhu předsérie často ladí ještě samotný díl zákazníka a změny mohou mít vliv na usazení v přípravcích. Jelikož se vytištěné přípravky dají lehce upravit mohou být nové vzorky pro zákazníka bez oddalování vyrobeny.

2)        NÁHRADA KOVU ZA POUŽITÍ CPE HG100 A PLA EXTRAFILL

Obr. 2 Laserovací přípravek přínesl Fremachu finanční a časovou úsporu.

Obr. 2 Laserovací přípravek přínesl Fremachu finanční a časovou úsporu.

Zde se jedná o tisk kovového přípravku pro ukotvení dílů určených k laserování symbolů (většinou tlačítka díky kterým pak v autě vidíme, jakou funkci máme zvolit pro použití klimatizace, navigace, rádia apod.)

Pozice symbolů musí být přesná v toleranci ± 0,1 - 0,25 mm. I v tomto případě přinesl 3D tisk do výroby časovou, a hlavně obrovskou finanční úsporu.

Odhadovaná cena výroby kovového přípravku při laserování je cca 4000 Kč (160Eur), přičemž vytištěný přípravek odpovídá váze 100g filamentu, který vychází na cca 80Kč (3 Eur). Úspora tvoří neuvěřitelných 98% nákladů. Navíc vytištění laserovacího přípravku pro ukotvení dílů je možné během jednoho dne. V případě, že je potřeba laserovací přípravek ještě nějak doladit, je mnohdy možné lehce upravit již vytištěný nebo po úpravě 3D návrhu vytisknout ihned nový.


3)        MĚŘÍCÍ PŘÍPRAVKY ZA POUŽITÍ CPE HG100 A PLA EXTRAFILL

Obr. 3 Přípravek pro správné natočení dílu při měření.

Obr. 3 Přípravek pro správné natočení dílu při měření.

Ve třetím případě zavedení 3D tisku ve společnosti Fremach jde o rychlou výrobu měřících přípravků, které zabezpečí vhodné uložení dílu při měření dle výkresu (správné natočení dílu během měření).

Měřící přípravky jsou potřeba ke správnému uložení dílu při měření převážně vylaserovaných symbolů. Díl musí být natočen stejně, jak udává výkres. Také je důležité myslet na otvory v měřícím přípravku, které umožní v případě potřeby dostatečné podsvícení symbolu při měření. 

Odhad ceny menšího přípravku na měření je také cca na 4000 (160Eur). Přípravek na měření má 50 g, což odpovídá hodnotě filamentu asi 40 Kč (1,5Eur).